Jednymi z najbardziej spektakularnych widowisk mogą pochwalić się Polskie Koleje Liniowe, które organizują świetlne pokazy na punktach widokowych. Najwyżej położoną wystawą iluminacji w Polsce jest Kraina Światła na Gubałówce, która rozświetli Zakopane już 9 listopada. Tego samego dnia uruchomiona zostanie iluminacja na Górze Parkowej w Krynicy, a także na Górze Żar. Wydarzenia te z pewnością ściągną wielu turystów do Małopolski i Śląska. Wszyscy ci, którym nie uda się pojawić 9 listopada na pokazach, będą mieli szanse zobaczyć je jeszcze nieraz, gdyż ogrody świetlne będą funkcjonować do końca sezonu zimowego.
Widowiskowe ogrody świateł ruszą 9 listopada. Iluminacje rozświetlą punkt widokowe
W sezonie zimowym coraz więcej miejsc w Polsce decyduje się na uruchomienie ogrodów świateł. Niektóre z nich serwują odwiedzającym prawdziwie widowiskowe pokazy. Najwyżej położonym jest Kraina Światła na Gubałówce. Jak zapowiada PKL, rzeźby świetlne przedstawiać będą motywy podhalańskie, m.in. gazdę i gaździnę w tradycyjnych strojach, tatrzańskie zwierzęta, a nawet wielkiego białego misia z Krupówek. Niesamowita promenada z niemal dwoma milionami ekologicznych światełek oferuje cudowne widoki na ośnieżone Tatry, a podświetlony tunel kolejki to atrakcja sama w sobie. To idealne miejsce na świąteczne sesje zdjęciowe i zimowe spacery. Do Krainy Światła będzie można wyruszyć codziennie wagonikiem kolei, magiczne miejsce dostępne będzie przez cały sezon zimowy od godziny 16:00.
Zobacz także:
Kolejny ogród świateł, który otwiera się pod skrzydłami PKL, rozbłyśnie na Górze Żar. W Międzybrodziu Żywieckim powstała Kraina Żaru, której instalacje świetlne nawiązują do żywiołów obecnych na szczycie. Zobaczysz tu świetliste paralotnie, szybowce czy sylwetki narciarzy, co wpisuje się w sportowe tradycje góry. Nie brakuje też iluminacji wagonika kolejki linowej, a całość tworzy atmosferę pełną dynamiki i energii. Świetliste rzeźby, które migoczą na tle górskiego krajobrazu, zapraszają na spacer i pozostawiają niezapomniane wrażenie. Krainę Żaru z lśniącymi rzeźbami świetlnymi będzie można odwiedzać codziennie od godz.15:00.
Kraina Żaru na Górze Żar (fot. PKL)
Na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju odwiedzisz Park Światła inspirowany latami 30. XX wieku. To miejsce przenosi w czasy świetności uzdrowiska poprzez iluminacje retro, takie jak: złote sanie ciągnięte przez konie, historyczne samochody czy ogromny świetlny patefon. Jednym z najpiękniejszych punktów jest sześciometrowa fontanna świetlna, a altanki i altana muzyczna iskrzące się w mroku dopełniają eleganckiego stylu. Park przez cały sezon zimowy rozświetlany będzie codziennie od godz. 15:00, a Góra Parkowa w tym czasie stanie się najjaśniejszym punktem w Krynicy-Zdroju.
Ogrody Świateł w Polsce. Te miejsca warto zobaczyć
W Polsce ogrody świateł przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów swoją bajkową atmosferą i magicznymi iluminacjami. Warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych z nich:
Królewski Ogród Światła w Wilanowie
To jeden z najbardziej znanych ogrodów świetlnych, zlokalizowany przy Pałacu Króla Jana III. Ogród wypełniają iluminacje inspirowane królewskim dziedzictwem, takie jak rozświetlone tunele, pałacowe labirynty czy płomienista aleja z wizerunkami mitologicznych stworzeń. Całość tworzy zapierające dech w piersiach widowisko w otoczeniu barokowej architektury.
Magiczny Botaniczny w Ogrodzie Botanicznym UW w Warszawie
Wystawa ta, mieszcząca się w sercu Warszawy, oferuje spacer wśród niemal 40 różnych instalacji świetlnych, obejmujących magiczne rośliny, podświetlane altany oraz tajemnicze korytarze pełne świateł. Ze względu na zabytkowy charakter ogrodu wprowadzono limity osób, co tworzy bardziej kameralną atmosferę.
Small World w Krakowie
W Krakowie, przy Parku Lotników Polskich, powstała instalacja Small World, gdzie zwiedzający odbywają świetlną podróż przez miniaturowe, podświetlone krajobrazy. Można tu zobaczyć świetliste miniatury światowych cudów, np. Wieży Eiffla czy egipskich piramid, które zdumiewają swoim rozmachem.
Zamek Książ w Wałbrzychu
Na terenie Zamku Książ w Wałbrzychu i przyległej Palmiarni przygotowano imponującą wystawę świetlną. Trasa wiedzie przez historyczne tarasy zamkowe i łączy elementy średniowiecznej architektury z nowoczesnymi efektami świetlnymi. Znajdziesz tu interaktywne iluminacje rycerskie, podświetlone fontanny oraz świetliste zwierzęta egzotyczne w Palmiarni.
Garden of Lights w Chorzowie
W Legendii, czyli Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie, ogród świateł zaskakuje co roku nową opowieścią. W zeszłym sezonie motywem była „Piękna i Bestia”, a więc iluminacje przedstawiały zamkowe komnaty wypełnione światłem, rozświetlony las i bajkowe postacie znane z opowieści.
Garden of Lights w Gdyni
W Gdyni czeka ogród tematyczny poświęcony Smerfom. Wystawa to świetlna wioska Smerfów, w której można spotkać podświetlane grzybowe domki i postacie znane z tej kultowej bajki, co jest idealną propozycją dla rodzin z dziećmi.