Wieczorne pogaduszki na balkonie i w ogrodzie to jeden z najprzyjemniejszych elementów lata. Ciepłe wieczory pozwalają nam wyjść na zewnątrz bez obaw nawet w krótkim rękawku. Niestety często bywa tak, że miłe chwile zostają zniweczone przez atak komarów i kleszczy. Na szczęście można im przeciwdziałać. Jedną z bardziej skutecznych metod jest sadzenie mięty na balkonie. My jako ludzie uwielbiamy jej charakterystyczny zapach. Można jednak tego powiedzieć o kleszczach i komarach. Oba rodzaje pasożytów uciekają od niego jak od ognia.

Mięta przeciw kleszczom i komarom

Mięta to popularne zioło znane ze swoich zastosowań kulinarnych i użytkowych. Kojarzy się nam z zapachem świeżości, jest więc standardowym dodatkiem do gum do żucia czy pasty do zębów. Wiele osób chętnie pije miętową herbatę znaną ze zbawiennych właściwości zdrowotnych. Kleszcze i komary mają jednak najwyraźniej zupełnie inne zdanie na temat tej rośliny. Nie cierpią ich zapachu i uciekają od stanowisk, na których została zasadzona. Poza tym w obecności mięty pasożyty kąsają nas nieporównywalnie rzadziej.

Zobacz także:

Wszystko dzięki zawartym w mięcie olejkom eterycznym, które z jednej strony działają odstraszająco na kleszcze i komary, a z drugiej strony mają zdolność do ich dezorientacji. Związki takie jak mentol i eukaliptol zawarte w mięcie sprawiają także, że węch zarówno komarów, jak i kleszczy, zostaje zaburzony. Nie mogą one wówczas dotrzeć do potencjalnego żywiciela i w ten sposób dają nam spokój

Jak sadzić miętę na kleszcze i komary?

Miętę najlepiej posadzić z gotowych sadzonek w terminie od maja do sierpnia. Najlepiej będzie się czuła w dużej donicy powyżej 20 cm średnicy, ponieważ szybko się rozrasta i potrzebuje sporo przestrzeni. Warto przeznaczyć dla niej osobne donice, ponieważ ma tendencję do zagłuszania innych roślin. Do uprawy mięty warto zastosować żyzną, przepuszczalną glebę z dodatkiem kompostu. Donicę z miętą możemy umieścić na balkonie lub tarasie w słonecznym lub półcienistym miejscu.

Warto także zwrócić uwagę na to,  jaką odmianę mięty wybieramy przeciwko komarom i kleszczom. Najlepsza na komary będzie mięta pieprzowa, gdyż wydziela najwięcej aromatu. Jeśli szczególnie zależy nam na odstraszaniu kleszczy, posadźmy miętę polną. W miejscach, gdzie dodatkowo jest problem z muchami  i meszkami, najlepiej sprawdzi się mięta cytrynowa, która zadziała także na przeciwko tym owadom.

Jak skorzystać z dobrodziejstwa mięty na kleszcze i komary?

Mięta, którą posadzimy w celu odstraszania komarów i kleszczy, powinna być sadzona tam, gdzie przebywamy najczęściej - na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Najmocniej zadziała, gdy od czasu do czasu potrzemy jej liście - wówczas aromat wraz z olejkami eterycznymi rozejdzie się dookoła ze zdwojoną siłą. Miętę warto często przycinać, wówczas będzie obficie się rozkrzewiać. Z mięty możemy także sporządzić napar, którym spryskamy otoczenie.

Aby wzmocnić działanie mięty, warto w jej niedalekim sąsiedztwie zasadzić dodatkowo inne rośliny odstraszające pasożyty. Bazylia, lawenda czy kocimiętka będą doskonale się uzupełniać, wytwarzając jeszcze więcej związków eterycznych. Dzięki temu możemy być pewni, że nasz balkon będzie prawdziwą twierdzą przeciw komarom i kleszczom. Wówczas inne środki okażą się już niepotrzebne.