Fusy z kawy łatwo znajdują dla siebie nowe zastosowanie. Drugie życie zyskują zazwyczaj jako kompost czy nawóz, z kolei w domowym spa używamy ich w formie drobnoziarnistego peelingu do ciała, który wykazuje działanie antycellulitowe. To jednak nie koniec, gdyż kawowe fusy świetnie sprawdzą się jako naturalny barwnik, zwłaszcza do ogrodowych aranżacji, gdzie środki chemiczne nie są mile widziane.

Fusy z kawy odnowią ogrodowe dekoracje. To naturalny barwnik

Fusy z kawy, mimo że — zdawałoby się — oddały całą swoją moc podczas pierwszego parzenia, wbrew pozorom nadal są pełne nie tylko składników, które wspierają rozwój roślin, ale też naturalnego pigmentu, który delikatnie przyciemni ogrodowe dekoracje. Mowa szczególnie o drewnianych elementach, takich jak doniczki czy podpory ogrodowe, ale nie tylko. Niektórzy używają fusów z kawy do barwienia powierzchni kamieni dekoracyjnych.

Zobacz także:

To świetny sposób na zupełnie darmową odnowę drewnianych (i nie tylko) konstrukcji w ogrodzie oraz nadanie im głębszego koloru. Ponadto naturalny barwnik stworzony z fusów z kawy nie zawiera toksyn i może być używany w otoczeniu roślin — zupełnie im nie zaszkodzi. Same pozostałości po farbowaniu można wrzucić do kompostu, sprawiając tym samym, że nie marnuje się absolutnie nic.

Fusy z kawy jako naturalny barwnik — jak je przygotować?

Przygotowanie domowej roboty barwnika z fusów z kawy to rzecz banalna. Do przygotowania wystarczy gorąca woda i fusy z kawy — oczywiście ilość produktów zależy od tego, jak dużo i jakiej wielkości są elementy, które chcemy zabarwić. Najpierw więc przygotuj odpowiednie naczynie, następnie wypełnij je wodą, a ilość fusów z kawy dostosuj do ilości wody — oczywiście im ich więcej, tym bardziej intensywny kolor przybierze kawowy barwnik.

Po ok. 15 minutach wyjmij fusy z wywaru — najlepiej będzie odcedzić całość za pomocą bardzo drobnego sita lub gazy. Tak przygotowany barwnik może być używany na dwa sposoby: poprzez nakładanie koloru na elementy dużym pędzlem lub wkładanie do misy z barwnikiem elementów do zabarwienia na 2-3 minuty. I jeden, i drugi sposób może wymagać powtórzenia, wszystko zależy od tego, jaki efekt jest pożądany.

Fusy z kawy a drewno. Jakie mają zastosowanie?

Fusy z kawy mogą być tak samo stosowane np. do barwienia ramek, zawieszek czy innych elementów dekoracyjnych w domu. Warto dodać też, że to niejedyne zastosowanie fusów kawowych, jeśli mowa o drewnie, bowiem sprawdzają się one również do maskowania drobnych zarysowań i uszczerbków na meblach o ciemnym kolorze. 

Jak to działa? 5 łyżek fusów po kawie należy wymieszać z niewielką ilością wody — powinna powstać gęsta pasta. Następnie wystarczy wetrzeć ją w zarysowaną powierzchnię kolistymi ruchami, a na końcu nadmiar pasty można usunąć wilgotną ściereczką. Kolor fusów świetnie wtapia się w ciemniejsze drewno, w efekcie czego rysy stają się praktycznie niewidoczne.