Brudny filtr to nie tylko nieestetyczny element kuchni. To przede wszystkim siedlisko brudu i bakterii. Zanieczyszczony nie jest w stanie dobrze odprowadzać powietrza, sprawiając tym samym, że brud wraz ze skraplającą się parą wodną trafiają do przygotowywanych potraw. To szkodliwe dla zdrowia, dlatego tak bardzo ważne jest utrzymywanie okapu i filtra w czystości. Jak się za to zabrać?
Jak wymyć tłusty filtr z okapu domowym sposobem?
W tym przypadku najwięcej zależy do tego, z jakiego tworzywa wykonany jest filtr do okapu. Najczęściej spotykanymi są te z aluminium lub stali nierdzewnej. Łatwo je zdemontować — i od tego też powinno się zacząć czyszczenie filtra. Następnie należy włożyć wkład do zlewu lub miski i obficie posypać sodą oczyszczoną. Na końcu wystarczy polać całość gorącą wodą i odstawić na 10-15 minut, by soda mogła zadziałać.
Zobacz także:
Po tym czasie jedyne co zostało, to opłukać filtr, a w przypadku trudniejszych zabrudzeń doczyścić szczotką lub gąbeczką. Jeśli wkład będzie czyszczony w ten sposób regularnie co dwa tygodnie, szorowanie będzie zbędne. Natomiast jeśli chodzi o filtry węglowe — coraz bardziej popularne ze względu na dużą skuteczność — należy wymieniać je co 3-6 miesięcy, nie da się ich wyczyścić.
Brudny okap — jak pozbyć się lepiącego brudu?
Dość ciekawym rozwiązaniem, jakie sama stosuję w swojej kuchni, to czyszczenie starych zabrudzeń tłuszczem. Olej kuchenny czy oliwa pomogą pozbyć się tego co niehigieniczne i nieestetyczne nie szkodząc przy tym powierzchni okapu, a nawet wręcz przeciwnie — nabłyszczając sprzęt. Przydatny będzie też płyn do mycia naczyń, który pomoże pozbyć się starych zaschniętych resztek.
Wilgotną gąbeczkę lub mikrofibrę wystarczy nasączyć mieszaniną oleju i płynu do naczyń w proporcji 1:1. Co istotne, ważne, żeby szmatkę lub gąbeczkę potraktować ciepłą wodą, by temperatura mogła rozpuścić zabrudzenia. Po ok. 15-20 minutach od nałożenia mieszanki wystarczy pozbyć się zabrudzeń z okapu, ponownie używając ściereczki nasączonej ciepłą wodą. Na końcu należy przejść do polerowania np. ręcznikiem papierowym.