Podlewanie trawnika to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacyjnych, bez którego uzyskanie zieloniutkiego dywanu w ogrodzie byłoby zwyczajnie niemożliwe. I choć czynność ta wydaje się banalnie prosta, w rzeczywistości okazuje się, że wielu ogrodników nie zdaje sobie sprawy z podstawowych błędów, które zamiast wzmocnić trawę, prowadzą wyłącznie do jej osłabienia, przerzedzenia oraz powstawania żółtych placków. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Jaki jest największy błąd podczas podlewania trawnika?

Choć mogłoby się wydawać, że pora podlewania trawnika i warunki atmosferyczne nie mają znaczenia w pielęgnacji tej rośliny, to okazuje się, że od tych czynników zależy „być albo nie być” pięknego zielonego dywanu w ogrodzie. Najczęściej popełnianym błędem, przez który trawa nie rośnie tak, jak powinna, jest podlewanie trawnika w pełnym słońcu oraz podczas wiatru.

Zobacz także:

Najlepszą porą do zraszania trawnika są bowiem wczesne godziny poranne lub późny wieczór. Dzięki temu woda ma wystarczająco dużo czasu, by dokładnie wsiąknąć w ziemię i nie odparowuje tak szybko, jak podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Unikaj także podlewania trawnika podczas wiatru, ponieważ prowadzi to do nierównomiernego rozprowadzenia wody i w konsekwencji nieodpowiedniego nawodnienia wszystkich partii trawnika.

Jak prawidłowo nawodnić trawnik w ogrodzie?

Choć są osoby, które wciąż pozostają wierne tradycyjnemu ręcznemu podlewaniu trawnika za pomocą węży ogrodowych lub konewek, to na sklepowych półkach z roku na rok pojawia się coraz więcej innowacyjnych urządzeń, których inteligentne programy wykonują tę czasochłonną czynność bezobsługowo i o dowolnie ustawionym czasie.

W przypadku większych przestrzeni najlepszą opcją wydaje się zainwestowanie w kupno systemów nawadniających, takich jak zraszacze, które przy odpowiednim dostosowaniu do wielkości terenu dostarczają zasoby wodne do nawet najmniejszego źdźbła trawy. Wystarczy jedynie zaprogramować je zgodnie z dołączoną instrukcją obsługi.

O czym jeszcze należy pamiętać w pielęgnacji trawnika?

Podlewanie trawnika jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, ale by trawa rosła bujna, intensywnie zielona i bez żółtych placków, warto pamiętać także o innych istotnych krokach w jego pielęgnacji. Na wiosenno-letniej liście zabiegów powinny znajdować się:

  • wertykulacja, która pomoże pozbyć się martwych źdźbeł i mchu oraz poprawić dostęp powietrza do korzeni,
  • nawożenie, w szczególności za pomocą substancji bogatych w azot, który wspiera kondycję i wzrost trawy,
  • aeracja, czyli zabieg mający na celu poprawienie napowietrzenia gleby.