Żywopłot to jedna z najpopularniejszych form naturalnego ogrodzenia w ogrodzie, która nie stanowi wyłącznie elementu dekoracyjnego posesji, ale pełni także wiele innych, równie istotnych funkcji. Przede wszystkim jest doskonałą „barierą ochronną” terenu, a mowa tu nie tylko o ciekawskich spojrzeniach sąsiada, ale i hałasie czy wietrze. I choć najczęstszym wyborem w przypadku odgrodzenia swojej posesji od innych działek są tuje, to warto zwrócić uwagę na inne możliwości, które oferuje rynek. Wśród nich znajduje się między innymi wiśnia wonna, tzw. antypka. Czym się wyróżnia?

Czym wyróżnia się wiśnia wonna?

Wiśnia wonna, tzw. antypka, to krzew, który charakteryzuje się niezwykle szybkim wzrostem. Rośnie nawet do 100 cm rocznie i wyróżnia się gęstym ulistnieniem. To między innymi właśnie te cechy sprawiają, że roślina doskonale sprawdza się jako żywopłot. Na wiosnę obrasta w niewielkie, ale licznie występujące białe kwiaty. Nie dość, że pięknie prezentują się w ogrodzie, to dodatkowo posiadają delikatną i niezwykle przyjemną woń.

Zobacz także:

fot. Olvita/Adobe Stock

Wiśnia wonna to także doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu i uwagi na pielęgnację swojego ogrodu. Antypka jest odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne, a więc świetnie znosi zarówno przymrozki, jak i susze.

Jak dbać o wiśnię wonną?

Choć wiśnia wonna nie wymaga stosowania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i jest odporna na różne warunki atmosferyczne, to okazuje się, że najkorzystniejszym miejscem, w którym powinno się sadzić antypkę, jest dobrze lub średnio nasłonecznione stanowisko. Krzew preferuje również glebę o wysokiej przepuszczalności i umiarkowanej wilgotności, ale świetnie poradzi sobie również w innych warunkach.

Choć wiśnia antypka jest odporna na susze, to w pierwszych latach od czasu posadzenia jej w ogrodzie, warto pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Nie bez znaczenia okaże się także wzmocnienie nawozem. Raz na jakiś czas krzew należy przycinać, co jest szczególnie istotne wczesną wiosną. Ten zabieg sprawi, że roślina jeszcze bardziej pobudzi się do rozwoju i będzie rosnąć bujnie i gęsto przez długi czas.

Kiedy i jak sadzić wiśnię wonną jako żywopłot?

Najlepszym momentem na posadzenie wiśni wonnej jest wczesna wiosna. Warto pomyśleć o tym już w marcu lub na początku kwietnia, ponieważ wcześniejszy termin pozwoli roślinom dobrze się ukorzenić i bujnie rozrosnąć przez cały sezon. Jeśli jednak chcesz wstrzymać się z decyzją o sadzeniu do jesieni, wówczas najlepiej zrobić to już we wrześniu. Dzięki temu masz pewność, że antypka będzie miała wystarczające warunki do przyjęcia się na danym stanowisku przed zimą. Podczas sadzenia wiśni wonnej warto pamiętać o zachowaniu odstępu, najlepiej około 100 cm między roślinami. To sprawi, że będą miały odpowiednią przestrzeń do wzrostu.