Wiosna i lato to czas, kiedy w ogrodzie pojawia się wielu nowych lokatorów, a wśród nich również różnego rodzaju jaszczurki. Niektóre z nich nierzadko przypominają węże i skutecznie sieją postrach wśród ludzi. Jak się jednak okazuje zupełnie niepotrzebnie, ponieważ ich obecność może przynieść dla człowieka więcej pożytku niż szkód. Jednym z pożyteczniejszych jest w szczególności 1 gatunek, który sprawia, że ślimaki i pomrowy znikają z ogrodu w mgnieniu oka.
Padalec zwyczajny – jak go rozpoznać?
Padalec zwyczajny (Anguis fragilis) to rodzaj jaszczurki należącej do rodziny padalcowatych. Nie jest jadowity i choć nie stanowi zagrożenia dla człowieka, jego wygląd przypominający węże sprawia, że nierzadko budzi strach i panikę. Gada można łatwo rozpoznać po lekko brązowo-miedzianym ubarwieniu na grzbiecie. Największe z nich osiągają nawet 50 cm długości. W Polsce aktywność padalców zwykle zaczyna się w lutym, a kończy w październiku. Najczęściej można je spotkać po zmroku, w nocy lub wczesnym rankiem.
Zobacz także:
fot. bennytrapp/Adobe Stock
Jednym z największych atutów obecności padalca w ogrodzie jest fakt, że do głównego pożywienia gada należą ślimaki (w szczególności pomrowy), a także dżdżownice, niektóre owady, poczwarki oraz larwy. Dzięki ich obecności ogrodnicy mają gwarancję, że uprawy w przydomowym ogródku będą całkowicie bezpieczne bez konieczności stosowania dodatkowych środków ochrony roślin.
Ślimaki i pomrowy a zniszczenia w ogrodzie
Każdy, kto choć raz miał do czynienia z inwazją ślimaków, a w szczególności z ich bezmuszelkową odmianą, czyli pomrowami, wie, że ich aktywność zwykle nie prowadzi do niczego dobrego. Te niewielkie i niepozorne mięczaki potrafią sprawić, że już w ciągu jednej nocy rośliny będą doszczętnie zniszczone, a po kilku dniach zwiędną. Dzieje się tak, ponieważ jednym z głównych smakołyków pomrowów są właśnie młode sadzonki, liście, łodygi oraz owoce.
I choć najczęściej pomrowy można spotkać w liściach sałaty i w truskawkach, są również ogromnym zagrożeniem dla wielu innych uprawianych w ogrodzie gatunków. Ponadto, ślimaki mają zdolności do błyskawicznego rozmnażania, a już po kilku godzinach można mieć na działce prawdziwą inwazję. Właśnie dlatego nigdy nie należy lekceważyć nawet jednego, najmniejszego osobnika, który pojawił się w pobliżu kwiatów, warzyw czy owoców.
Jakie są domowe sposoby na odstraszenie ślimaków z ogrodu?
Jeśli natomiast już zmagasz się z pomrowami w ogrodzie, istnieje kilka sprawdzonych produktów, które rozłożone w pobliżu zaatakowanych grządek, mogą okazać się niezwykle skuteczne i pomogą w wypędzeniu szkodników już w około 24h. Wśród nich wymienia się między innymi:
- skórki z cytrusów, np. z cytryny czy grejpfruta,
- pieprz cayenne,
- cynamon,
- fusy z kawy,
- wywar z cebuli i czosnku.