Piękny, zielony i gęsty trawnik to wizytówka każdego dobrego ogrodnika. Szczególnie tam, gdzie ważny jest aspekt dekoracyjny murawy. W wypielęgnowanym ogrodzie odpowiednio zadbana trawa od razu przykuwa wzrok i jest dopełnieniem całości. Aby wspomóc jej wzrost i maksymalnie ją zagęścić, warto dodać do mieszanki nasion mikrokoniczynę.
Jak działa mikrokoniczyna na trawnik?
Wspomniana wyżej mikrokoniczyna to w istocie specjalna odmiana koniczyny białej, która została stworzona w celu wspomagania trawników. Jej listki są mniejsze niż w przypadku tradycyjnych odmian i pięknie wpasowują się w murawę. Poza tym, tak jak wszystkie rośliny z rodziny bobowatych, doskonale wyłapuje azot z powietrza oraz zasila nim glebę. To bardzo ważne w przypadku uprawy trawy, gdyż częstym problemem jest brak tego składnika w podłożu.
Zobacz także:
Mikrokoniczyna okazuje się także dobrą metodą na zagęszczenie trawnika. Sama w sobie jest gęsta i posiada piękną, zieloną barwę. Niektórzy ogrodnicy wręcz sieją ją samodzielnie zamiast trawy, choć wówczas należy zadbać, by wybrane miejsce było słoneczne lub co najwyżej półcieniste. Mikrokoniczyna nie lubi bowiem cienia i chłodu i ma tendencję do więdnięcia w niższej temperaturze.
Jak wysiewać mikrokoniczynę na trawnik?
Aby cieszyć się gęstym i równy trawnikiem, w czasie wysiewu należy dobrać odpowiednią proporcję nasion mikrokoniczyny i trawy. Aby koniczynka nie zdominowała trawnika, a była tylko wspomagającym dodatkiem, nie powinniśmy dodawać jej więcej niż 10%, czyli na przykład 10 g koniczyny na 90 g trawy. Nasiona należy bardzo dokładnie wymieszać, żeby mogły wykiełkować równomiernie. Potem trzeba postępować zgodnie z instrukcją siania podaną na opakowaniu nasion trawy. Najlepszy czas na wysiew to wiosna (kwiecień - maj) oraz późne lato (sierpień - wrzesień).
Następnie kluczowe jest odpowiednie nawadnianie. Po wysiewie należy więc delikatnie zagrabić nowy trawnik i obficie go podlać. Przez pierwsze 2 - 3 tygodnie ważne jest, by stale utrzymywać wilgoć i nie dopuszczać do przesuszenia gleby. Wówczas koniczyna lepiej się ukorzenia, a w przyszłości będzie tym samym lepiej wiązać wodę i utrzymywać wilgoć.
Jakie korzyści daje mikrokoniczyna na trawnik?
Najważniejszą korzyścią, jaką może nam dać wysiew mikrokoniczyny wraz z trawą, jest zagęszczenie trawnika. Jednak to nie wszystko. Równie ważne jest utrzymywanie przez nią odpowiedniego poziomu azotu w glebie. Dzięki temu zabiegi polegające na sztucznym dostarczaniem tego pierwiastka okażą się zbędne. Poza tym trawnik z dodatkiem mikrokoniczyny można podlewać znacznie rzadziej niż tradycyjny. To zasługa rozbudowanych korzeni dodatkowej rośliny.
Jeszcze jedna korzyść jest związana z aspektem estetycznym. Trawnik z dodatkiem koniczynki aksamitnie połyskuje w słońcu i pozostaje zielony nawet w czasie upału. Jest też miękki i przyjemny w dotyku, stąd stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku. Poza tym jest też łatwiejszy w utrzymaniu, gdyż rośnie niższy i rzadziej należy go kosić. Wszystko to sprawia, że warto rozważyć zaproszenie mikrokoniczyny do współtworzenia przydomowego trawnika.