Niedawno pisaliśmy o tym, jak popularne wśród kolekcjonerów są znaczki pocztowe i fajansowe zastawy z Zakładów Włocławek z okresu PRL-u. Ceny tych przedmiotów mogą osiągnąć naprawdę zawrotne wysokości. Okazuje się, że nie tylko na nich można zarobić krocie. Dotyczy to również książek. Wielu z nas chowa w swoich szafach literaturę wydaną jeszcze w PRL-u. Jeśli nie chcemy przegapić okazji, by się wzbogacić, warto przeszukać domowe zakamarki. Kto wie, jak cenne okazy możemy w nich odkryć.
Książki z PRL-u. Czego szukają kolekcjonerzy?
Stare znaczki pocztowe i monety, kryształowe wazony, fajansowe zastawy z okresu PRL-u - na to wszystko polują kolekcjonerzy z całej Polski. Z czego bierze się ta fascynacja? Niektórzy czują do minionej epoki zwyczajny sentyment, a dzięki przedmiotom z tego okresu mogą w pewien sposób przenieść się w czasie. Jednak nie tylko czar wspomnień gra tutaj rolę.
Zobacz także:
Są też tacy, którym zwłaszcza estetyka PRL-u jest szczególnie bliska. Poszukiwania kolekcjonerów dotyczą w związku z tym również starych wydań książek. Miniona epoka to czas cenzury, w związku z tym wydania te były do niej specjalnie dostosowane - również te zagraniczne, które trafiały do Polski. To budzi ciekawość nie tylko wśród literaturoznawców tego okresu, lecz także właśnie wśród kolekcjonerów.
Jakie książki z PRL-u cieszą się zainteresowaniem?
Na to, jakie książki z PRL-u są najcenniejsze dla kolekcjonerów, ma wpływ kilka czynników. Należy do nich na przykład to, jak rzadkie jest konkretne wydanie. Im bardziej unikatowe, tym cenniejsze. Zwłaszcza pierwsze wydania książek są szczególnie poszukiwane. Nie bez znaczenia pozostaje również stan, w jakim książka się zachowała. Jeśli jest ona nienaruszona, może mieć kilkukrotnie wyższą wartość niż taka, która uległa zniszczeniu. Kolekcjonerzy poszukują też książek, które były wydane w czasie cenzury i dostosowane do jej wymogów. Dotyczy to również tych, które wydano w bardzo ograniczonym nakładzie.
Poszukiwacze zwracają też uwagę na oprawę książek. Jeśli została ona wykonana przez introligatora i jest na przykład skórzana, wartość książki może wzrosnąć. Znaczenie mają również dodatkowe elementy, takie jak autografy i dedykacje autorów. Egzemplarze, na których podpisał się autor, są często kilkukrotnie więcej warte niż te standardowe.
Które książki z PRL-u są szczególnie cenne?
Książki z PRL-u, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, to na przykład wydania dla dzieci. Od 60 do nawet 200 złotych - tyle jesteśmy w stanie dostać za książki takie, jak „Dziadek do orzechów” czy „Pinokio”. Wszystko za sprawą ilustracji Jana Marcina Szancera - polskiego grafika, ilustratora książek dla dzieci - które zdobią te wydania. Cena będzie oczywiście zależna od tego, w jakim stanie zachował się egzemplarz. Kolekcjonerzy poszukują również uważnie najstarszych wydań książek Zbigniewa Nienackiego. Za oryginalny egzemplarz z serii o „Panu Samochodziku”, który został wydany w Olsztynie, możemy dostać nawet 1000 złotych.
Zainteresowaniem cieszą się również podręczniki, takie jak zbiory zadań z matematyki z lat 70. i 80. Ale nie tylko nauka przedmiotów ścisłych jest w cenie. Za niektóre podręczniki do nauki języka rosyjskiego dostaniemy nawet 150 złotych, a bardzo możliwe, że wielu z nas ma takie w domu. Łakomym kąskiem dla kolekcjonerów są również poradniki z okresu PRL-u z lat 50. i 60.
Mowa na przykład o poradnikach kucharskich. Przykładowo „Praktyczna kuchnia” osiąga na aukcjach cenę nawet 100 złotych. To samo tyczy się katalogów meblowych, takich jak „Meble do małych mieszkań”, które mogą kosztować nawet 170 złotych. Warto zatem zajrzeć do naszych domowych biblioteczek i udać się na poszukiwania najcenniejszych okazów. Jeśli nie cieszą one naszego oka, możemy dać im nowe życie, sprzedając je tym, który ich poszukują.