Jeśli dotąd tylko ocet i woda sprawiał wrażenie jedynego słusznego środka, który pomoże w walce o czyste jak łza szyby, mamy dobrą wiadomość. Nie musisz już znosić duszącego zapachu, by raz a porządnie doczyścić okna w we własnym domu. Wystarczy, że zastosujesz doskonały dwuskładnikowy domowej roboty specyfik do mycia szyb. Potrzebujesz jedynie płynu do naczyń i jednego tajnego składnika.
Mycie okien na błysk. Odkąd znam ten patent, zrezygnowałam z octu
Cesarzowi trzeba oddać co cesarskie — ocet nie jest złym wyborem do mycia okien. Każdy, kto choć raz miał okazję myc kabinę prysznicową, szyby czy lustra przy użyciu octu doskonale wie, że produkt ten spisuje się doskonale. Nie robi zacieków, odkaża i pozwoli pozbyć się zabrudzeń. Niemniej chcąc wykorzystać w pełni octową siłę, w przypadku sprzątania powinniśmy stawiać na ocet spirytusowy, który zostawia po sobie specyficzny zapach. Oczywiście woń ta z czasem ulatnia się, ale nie każdy jest w stanie przebywać w pomieszczeniu, w którym sprzątano octem.
Zobacz także:
Jeśli więc szukasz naturalnej alternatywy dla tego rozwiązania, sięgnij po ten domowej roboty specyfik na czyste i pozbawione smug okna. Wykonasz go, mieszając płyn do mycia naczyń i wodę zdemineralizowaną w proporcji 1:100. Woda demineralizowana to taka pozbawiona minerałów oraz substancji chemicznych. Jest łatwo dostępna i tania, można ją kupić w dużych supermarketach i sieciach budowlanych (baniak 5 litrów kosztuje ok. 8 zł).
Woda demineralizowana do mycia okien. Jak działa?
Jako że woda demineralizowana jest czysta i miękka, nie wymaga dokładnego wycierania czyszczonych okien. Wystarczą miękkie ściereczki, które ograniczają tarcie, przez to nie powinno dojść do uszkodzenia szyb czy osłabienia ich struktury. Ponadto mycie okien wodą demineralizowaną nie pozostawia smug i zacieków, a także pozwala pozbyć się brudu i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Produkt ten wykazuje silne właściwości nabłyszczające, opóźnia proces przylegania cząsteczek brudu na czyszczonej powierzchni.
Warto dodać, że ze względu na to, że nie ma w niej żadnych dodatkowych specyfików, nie trzeba jej również dokładnie wycierać – należy jedynie zetrzeć spływający brud, sama woda wyparuje, nie pozostawiając po sobie najmniejszego śladu, zacieków czy smug. To szczególnie istotne w przypadku dużych powierzchni do mycia lub trudno dostępnych miejsc.
Jak przygotować domowej roboty płyn do mycia okien? 2 składniki i proporcja 1:100
Szyby można być samą wodą demineralizowaną, można też wzmocnić jej efekt, dodając do niej płyn do naczyń w proporcji 1:100 (np. 500 ml wody i 5 ml płynu do mycia naczyń). Powstałą mieszankę należy przelać do pojemnika z atomizerem i spsikać zabrudzone szyby, po czym dokładnie wytrzeć mikrofibrą lub użyć ściągaczki. Przed każdym użyciem należy wstrząsnąć buteleczką, by płyn do mycia naczyń nie osiadał na dnie.
Regularne mycie demineralizowana wodą gwarantuje odporność na zabrudzenia i nadmierne zatłuszczanie się powierzchni okien. Nie bez powodu właśnie taka woda jest często wykorzystywana np. do spłukiwania samochodów po myciu w myjni automatycznej.