Mimo że wyjazdy nad polskie morze nie wydają się przesadnie tropikalną przygodą, to okazuje się, że w Bałtyku można natrafić na egzotyczne zwierzę, które może osiągać ogromne rozmiary. Co ważne, stworzonko to może być groźne dla człowieka. Jego maksymalne rozmiary odpowiadają wielkości 10-piętrowego budynku. Co to za zwierzę i jak je rozpoznać?

30-metrowa bełtwa festonowa w polskim morzu

Mowa tutaj o największym gatunku meduzy w Morzu Bałtyckim. Bełtwa festonowa rzadko występuje przy polskim wybrzeżu, ale zdarza się, że jest niesiona prądami nieopodal brzegu. Preferuje jednak głębsze i chłodniejsze wody. Najczęściej natknąć się na nią można zimą lub w okresach, kiedy wiatry wieją od lądu.

Zobacz także:

Meduza ta bywa również nazywana meduzą festonową, bełtwą włosiennik, a jej potoczna nazwa to meduza ognista bądź lwia grzywa. Jest to największa meduza na świecie, której występowanie obserwuje się w chłodnych wodach Oceanu Atlantyckiego, Morza Północnego i Morza Bałtyckiego. To drapieżnik, polujący na skorupiaki, małe ryby i plankton.

Największa meduza na świecie występuje też w Bałtyku

Bełtwa festonowa może osiągać naprawdę imponujące rozmiary. Średnica jej ciała może dochodzić nawet do 2 metrów. Z kolei jej charakterystyczne czułki mogą mierzyć nawet 30 metrów długości — to odpowiednik wysokości bloku mieszkalnego, liczącego około 10 pięter. Morzu Bałtyckim spotkacie jednak raczej osobniki o mniejszych rozmiarach, mające średnicę ciała do około 50 cm.

Ta duża meduza charakteryzuje się przede wszystkim długimi, nitkowatymi czułkami i falistymi brzegami parasola. Może przybierać różne kolory, ale najczęściej będzie żółtawa lub błękitna. Rozpoznać ją można po charakterystycznym zabarwieniu żołądka — jest on jaskrawożółty.

Fot. christopher/AdobeStock

Czy ognista meduza jest groźna dla człowieka?

Meduza ognista jest potencjalnie groźna dla człowieka, chociaż jej jad nie jest śmiertelny. Kontakt z jej ramionami może wywołać bolesne oparzenia, szczególnie u dzieci. Jej parzydełka zawierają jad, który w kontakcie ze skórą może wywołać silny ból, zaczerwienienie, obrzęk, a u osób wrażliwych nawet silne reakcje alergiczne.

Jeśli zdarzy się, że oparzy was ten gatunek meduzy, powinniście koniecznie szybko opuścić wodę i unikać pocierania oparzonego miejsca, aby nie rozprowadzać jadu. Następnie należy natychmiast zgłosić się po pomoc do ratownika lub punktu pomocy medycznej. Pozwoli to uniknąć wam nieprzyjemnych konsekwencji poparzenia, do których zalicza się nudności, wymioty, skurcze mięśni, a nawet duszności czy wstrząs anafilaktyczny.